15 Decembrie
( Duminica, 14 Decembrie, 2008 )

„ Eu ma voi lauda cu Dumnezeu, cu Cuvîntul Lui. Ma încred în Dumnezeu, si nu ma tem de nimic: ce pot sa-mi faca niste oameni ?„ Ps.56:4

Într-o grupa de copii din clasa I a, care repetau o scenete de Craciun, a aparut o întreaga discutie cu privire la numele Copilului Sfant .

Pentru ca unul dintre  baieti a rostit numele anuntate de profetul Isaia: „ Minunat” , „Sfetnic”, „ Dumnezeu Tare”, „Parintele Vesniciilor”, „ Domn al Pacii” , dupa ce a auzit toate aceste nume, un  alt copil a spus : “Nu va reusi Domnul Isus , sa scrie corect toate aceste nume nici chiar la sfîrsitul clasei I !”

Domnul Isus n-a trebuit însa sa învete sa scrie deodata aceste nume; pentru ca El a fost un copil ca oricare altul! Si pentru El procesul de învatare a fost treptat. Pentru ca nu s-a deosebit cu nimic de ceilalti copii, a trebuit sa suga, sa-I fie schimbate scutecele murdare, a plans, sau S-a jucat la fel ca toti ceilalti.

Putem sustine acest fapt, pentru ca atunci cand Domnul Isus a venit în mijlocul lumii noastre,  a devenit în toate lucrurile ca si noi . Evanghelistul Ioan ne arata aceasta atunci cand spune: „Si Cuvantul S-a facut trup, si a locuit printre noi, plin de har si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava întocmai ca slava singurului nascut din Tatal.”

Domnul Isus a trebuit sa se asemene noua, pentru ca sa ne poata izbavi de pacat.  El S-a asemanat fratilor Sai în toate lucrurile, ca sa poata fi în ce priveste legaturile cu Dumnezeu, un mare preot milos si vrednic de încredere, ca sa faca ispasire pentru pacatele norodului „ Evrei 2:17

El s-a facut însa asemenea noua, pentru ca noi sa putem fi asemenea Lui!

Rugaciune. Doamne Isuse; pentru ca la aceste sarbatori sa ma pot asemana cu Tine, spala-ma de pacatele pe care le-am savarsit si îmbraca-ma cu hana neprihanirii. Amin







Alte articole asemanatoare:

Adauga comentariu:

Adauga comentariu nou





Inainte de a fi publicat, comentariul tau va fi moderat: din cauza numarului mare de mesaje de spam sau care nu au nici o legatura cu actualul articol, orice comentariu publicat, va fi moderat de catre administrator. Acesta va aparea pe site in urmatoarele 24 de ore.

 

Apreciem Decoratiuni si Aranjamente nunti Suceava
Copyright © 2003-2012 Misiune.ro